Cashflow 101

Cashflow 101 to planszowa gra edukacyjna stworzona przez Roberta Kiyosakiego, jako element serii "Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec". Od 1996 roku, kiedy to pojawiła się na rynku, odnosi ogromne sukcesy na całym świecie bijąc rekordy popularności. Głównym celem gry jest nauczenie graczy jak przejąć kontrolę nad swoimi finansami i jak efektywnie zarządzać przepływem pieniężnym (ang. Cashflow). Uczy również jak skutecznie inwestować w różne aktywa, takie jak akcje, obligacje czy nieruchomości. Co istotne, gra ta, mimo że uczy poważnych umiejętności, takich jak inteligencja finansowa, to robi to jednocześnie stawiając na rozrywkę, zapewniając naprawdę dobrą zabawę.

Gra Cashflow 101 została wycofana ze sprzedaży i zastąpiła ją nowa, lepsza wersja - CASHFLOW. Sprawdź teraz!

O co chodzi w Cashflow 101?

Podstawowym elementem gry Cashflow 101 jest plansza, po której poruszają się gracze. Znajdują się na niej dwa tory, tzw. "wolny" i "szybki". Zadaniem każdego zawodnika jest opuszczenie "wolnego" toru, zwanego też wyścigiem szczurów. Można to zrobić zdobywając wolność finansową, czyli doprowadzając do sytuacji, w której nasz pasywny przychód jest wyższy niż koszty, które ponosimy. Koszty w znacznej mierze zależą od zawodu, jaki wylosujemy na początku gry oraz decyzji podejmowanych w trakcie gry.

Każdy gracz losuje zawód przed rozpoczęciem gry. Można trafić na lekarza czy prawnika, ale do wyboru są też inne zawody takie jak kierowca czy sekretarka. Gracz otrzymuje kartę, na której ma informacje o finansach związanych z "wykonywanym" przez siebie zawodem: aktywach, pasywach oraz zobowiązaniach finansowych (np. kredyty).

Bardzo oryginalnym i jednoznacznie nierozłącznym elementem rozgrywki jest wybranie przez każdego gracza marzenia, którego spełnienie będzie jednocześnie celem gry. Po wyrwaniu się z wyścigu szczurów, czyli opuszczeniu "wolnego" toru, gracz przechodzi na tor "szybki", którego przedmiotem jest realizacja założonego przed rozpoczęciem gry marzenia bądź osiągnięcie 50 tys. dolarów pasywnego przychodu.

Interaktywny model nauki

Przy projektowaniu gry Cashflow 101 Robert Kiyosaki w dużej mierze postawił na interaktywny model nauki. Wiedzę oraz istotne umiejętności pozyskuje się podczas zabawy, która w rzeczywisty sposób symuluje rzeczywistość. W grze tej, podobnie jak w życiu gracz otrzymuje wypłatę, ma kredyty (np. hipoteczny) i kartę kredytową. Zdarzają się nieprzewidziane wydatki i trzeba też uważać, by nie stracić pracy. Można nawet zawrzeć związek małżeński i mieć kilkoro dzieci. Przewidziane są również choroby, rozwody czy spadki, ale także działania charytatywne czy transakcje z innymi uczestnikami zabawy. Podczas gry zdasz sobie sprawę ze swoich nawyków i nauczysz się je korygować. Poznasz podstawy sukcesu i bogactwa.

Nauka inteligencji finansowej

Gra ta za każdym razem stawia przed graczem inne wzywania, dzięki czemu uczy się coraz to nowych umiejętności finansowych. Różne problemy finansowe wymagają różnych strategii finansowych. Zdobycie takich umiejętności może być bardzo cenne w prawdziwym życiu. Opanowanie Cashflow 101 do perfekcji sprawi, że podejmowane przez Ciebie działania w prawdziwym świecie będą mniej ryzykowne. Efektem tego będą Twoje zyski z inwestycji i prowadzonych biznesów.

"Więcej niż gra Monopoly. Nowa gra planszowa zdobywa fanów na całym świecie. Jej celem jest uczenie ludzi jak się wzbogacić".

New York Times, styczeń 2004

Opinie o Cashflow 101

"Gra Cashflow 101 odmieniła moja życie. Nie tylko nauczyłem się rozumieć, to co słyszę w wiadomościach, ale także zdecydowanie skuteczniej zacząłem logować swoje środki finansowe. Wcześniej wszystko leżało na koncie nieruszane, a teraz inwestuję z sukcesami nie tylko w fundusze inwestycyjne, ale także próuję swoich sił na rynku akcji i na Forexie. Jak do tej pory, nie ukrywam, że z sukcesami. Dzięki Robercie Kiyosaki!"

Wojciech W. (28), Poznań

"Jak kupowałam grę Cashflowo 101, to nie byłam do niej przekonana. Wydawała mi się skomplikowana i mało atrakcyjna. Bardzo się jednak myliłam! Od pierwszej rozgrywki zostałam wielką fanką tej gry planszowej. Nie dość, że za każdym razem masz zapewnioną świetną rozrywkę, to przy okazji, można się nauczyć jak podchodzić do własnych finansów. Polecam wszystkim!"

Ania T. (21), Warszawa

"Mimo, że gry z serii Cashflowo nie należą do najtańszych, to jestem bardzo zadowolony ze swojego zakupu. Na początku kupiłem żonie Cashflow 101 na jedną z naszych rocznic. Była zachwycona, że w tak kreatywny sposób spędzamy razem czas. Oboje tak się wciągnęliśmy, że kilka dni później zamówiłem też Cashflow 202. Od 4 lat gry nam się jeszcze nie znudziły."

Zdzisław U. (45), Sokółka

Czytaj więcej »